sobota, 11 sierpnia 2007

misiu himalajski

Niedźwiedź himalajski

Z Wikipedii

Skocz do: nawigacji, szukaj
Niedźwiedź himalajski

Niedźwiedzie himalajskie z Gangtok
Systematyka
Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Szczep łożyskowce
Rząd drapieżne
Rodzina niedźwiedziowate
Gatunek niedźwiedź himalajski
Nazwa systematyczna
Ursus thibetanus
(Cuvier, 1823)
Status ochronny wg IUCN
EX EW CR EN VU NT LC
Kategoria: narażony



Zasięg występowania
Systematyka Wikispecies
Galeria Wikimedia Commons

Niedźwiedź himalajski, n. księżycowy (Ursus thibetanus syn. Selenarctos thibetanus) - gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych, blisko spokrewniony z baribalem.

Występowanie: żyje w lasach na terenach górzystych (do 4 700 m n.p.m.) od zachodniej (Afganistan) do wschodniej (wschodnie Chiny) oraz w południowo-wschodniej Azji.

Niedźwiedź ten ma czarne długie futro z wyraźną białą plamą na piersi w kształcie litery V, często kojarzonej z kształtem księżyca - stąd nazwa niedźwiedź księżycowy. Dorasta do 130-190 cm długości. Jest trochę mniejszy od niedźwiedzia brunatnego i polarnego. Samiec na ogół jest większy od samicy i waży przeciętnie 110-150 kg (samice 65-90 kg). Jest zwierzęciem wszystkożernym. Zjada owoce, bambusy, bezkręgowce, miód i mięso. W czasie chłodniejszych zim zapada w sen zimowy.

Uważany za agresywnego. Częste ataki na ludzi, nierzadko zakończone śmiercią ofiary są prawdopodobnie wynikiem nakładania się terytoriów człowieka i niedźwiedzia.

Prowadzą życie samotników, kojarząc się tylko w okresie godowym. Ciąża trwa ok. 7 miesięcy, po których samica rodzi 2-4 młodych. Młode towarzyszą matce przez dwa lata. Niedźwiedzie himalajskie żyją ok. 25 lat.

Ochrona [edytuj]

Gatunek narażony na wyginięcie głównie z powodu ograniczania terenów występowania w wyniku działalności człowieka oraz polowań. Mięso niedźwiedzia himalajskiego w wielu krajach Azji jest uważane za przysmak.

Brak komentarzy: