sobota, 11 sierpnia 2007

człek

Ten artykuł dotyczy człowieka w rozumieniu biologicznym. Zobacz też: informacje o pojęciu człowieka.
Człowiek

Ilustracja mężczyzny i kobiety Homo sapiens sapiens z zasobów misji Pioneer 11
Systematyka
Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Szczep łożyskowce
Rząd naczelne
Podrząd Haplorrhini
Nadrodzina małpy człekokształtne
Rodzina człowiekowate
Rodzaj człowiek
Nazwa systematyczna
Homo
Linnaeus, 1758
Systematyka Wikispecies

Człowiek (Homo) - rodzaj ssaka należący do rodziny człowiekowatych (Hominidae), rzędu naczelnych. Obecnie najbardziej dominujący gatunek zwierzęcia na planecie Ziemia (w sensie np. tempa przemiany jej powierzchni, ale już nie, np. liczności przedstawicieli).

Współcześnie występuje tylko jeden gatunek z tego rodzaju:
człowiek rozumny (Homo sapiens). Człowiek wyróżnia się znaczną zmiennością, która dotyczy różnych cech zewnętrznych i wewnętrznych np.: koloru oczu i włosów.

Jeśli uzna się neandertalczyka (Homo sapiens neanderthalensis syn. H. neanderthalensis) za podgatunek człowieka rozumnego to obecnie występującą populację ludzi zalicza się do podgatunku człowiek współczesny (Homo sapiens sapiens). W 2004 roku na indonezyjskiej wyspie Flores odnaleziono kości nieznanego dotąd gatunku człowieka kopalnego, którego nazwano Homo floresiensis.

Mapa wczesnej migracji gatunku H. sapiens, opracowana dzięki badaniom mtDNA (numery odpowiadają tysiącom lat przed teraźniejszością)
Mapa wczesnej migracji gatunku H. sapiens, opracowana dzięki badaniom mtDNA (numery odpowiadają tysiącom lat przed teraźniejszością)

Jedną z cech wyróżniających ludzi od innych ziemskich istot jest wrodzona zdolność do opanowania umiejętności przekazywania informacji za pomocą artykułowanych dźwięków i pisma, emocji i potrzeb wyższych również za pomocą muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca. Człowiek jest jedynym rodzajem na Ziemi, który dzięki przekazowi informacji pozagenetycznej wytworzył kulturę, a poprzez nią sztuczne środowisko, w którym żyje. Jest gatunkiem, który w najbardziej zaawansowany sposób potrafi zmieniać środowisko życia dla własnych potrzeb (antropopresja). Według współczesnej antropologii głównym czynnikiem pozwalającym człowiekowi na tworzenie świata kultury była i jest o wiele bardziej niż u innych gatunków pofałdowana kora mózgowa.

U osobników rodzaju Homo występuje dymorfizm płciowy, przejawiający się m.in. tym, iż samce mają statystycznie większą masę ciała oraz wzrost od samic. U ludzi występują relacje zarówno monogamiczne jak i poligamiczne (tak poligynicznej jak i poliandrycznej). Na kształt tych relacji wpływa lokalna kultura społeczna. Współcześnie przeważają relacje monogamiczne, mniej liczne są relacje poligyniczne, najmniej liczne - poliandryczne.

Systematyka rodzaju Homo jest dotąd nie ustalona, wiadomo jedynie, że w przeszłości występowało kilka gatunków, jednak co do ich ilości i stopnia ich pokrewieństwa nadal trwają spory.


Oto przedstawiciele:

Nazwa Szacowany okres występowania Obszar występowania Uwagi
Homo habilis 2,5–1,5 (lub do 1) mln lat temu jez. Turkana, Kenia, Etiopia uznano go za twórcę narzędzi kamiennych
Homo rudolfensis 2,4-1,8 mln lat temu jez. Turkana, Kenia
Homo georgicus 1,8–1,6 mln lat temu Gruzja
Homo ergaster 1,9–1,7 (lub do 1,25) mln lat temu Afryka wschodnia i południowa
Homo erectus 2 (lub 1,25)–0,3 mln lat temu Afryka, Azja, Europa potrafił wzniecać ogień; żył w społecznościach
Homo cepranensis (?) Włochy znany z jednego znaleziska datowanego na 900-800 tys. lat
Homo antecessor 800–350 tys. lat temu Hiszpania
Homo heidelbergensis 600–250 tys. lat temu Europa, Afryka, Chiny
Homo neanderthalensis 230–30 tys. lat temu Europa, zachodnia Azja
Homo rhodesiensis 300–120 tys. lat temu Zambia
Homo sapiens sapiens od 250 tys. - nadal cały świat
Homo sapiens idaltu 160 tys. lat temu Etiopia
Homo floresiensis 100-12 tys. lat temu Indonezja

W fantastyce [edytuj]

Ludzie występują w większości światów fantastycznych. Tradycyjnie towarzyszą elfom i krasnoludom. Bywa też, że obok ludzi żyją neandertalczycy.

Często odgrywają ważną rolę. Na przykład u Tolkiena należą do Dzieci Iluvatara a Czwarta Era ma być ich epoką. W Sadze o wiedźminie wypierają inne rasy. W cyklu Wrota Światów Margaret Weis i Tracy Hickman (autorów Dragonlance) ludzie nie wyróżniają się wśród innych ras, ale Sartanie i Patryni pochodzą od nich.

Spotyka się półludzi, zwłaszcza półelfy, ale też np. półorki i dhampiry.

Zobacz też [edytuj]

Linki zewnętrzne [edytuj]

Brak komentarzy: