sobota, 11 sierpnia 2007

Goryl nizinny

Goryl nizinny

Z Wikipedii

Skocz do: nawigacji, szukaj
Goryl nizinny

Samiec goryla nizinnego
Systematyka
Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Szczep łożyskowce
Rząd naczelne
Rodzina człowiekowate
Rodzaj goryl
Gatunek goryl zachodni
Podgatunek goryl nizinny
Nazwa systematyczna
Gorilla gorilla gorilla
Savage & Wyman, 1847
Status ochronny wg IUCN
EX EW CR EN VU NT LC
Kategoria: zagrożony



Systematyka Wikispecies
Galeria Wikimedia Commons

Goryl nizinny (Gorilla gorilla gorilla) - ssak naczelny, największy przedstawiciel człowiekowatych, najliczniejszy z goryli. Liczebność jego populacji szacowana jest na 80-110 tys. Dla odróżnienia od innego, również nizinnego podgatunku Gorilla beringei graueri określany jest jako zachodni goryl nizinny.

Spis treści

[ukryj]

Występowanie i środowisko [edytuj]

Goryl nizinny (Gorilla gorilla gorilla) jest największym podgatunkiem goryla zachodniego. Występuje w nizinnych lasach tropikalnych oraz bagnach na obszarze Kongo zachodniego i na południu Nigerii aż po brzegi rzeki Kongo. Spotykany jest na wysokościach od poziomu morza do 1600 m n.p.m. Na obszarze jego występowania nie ma dużego zagęszczenia skupisk ludzkich.

Wygląd [edytuj]

Goryl nizinny jest nieco mniejszy od goryli górskich. Waga dorosłego samca srebrzystogrzbietego wynosi 135-175 kg. Samica goryla nizinnego jest mniejsza od samca, a jej waga wynosi około 53-104 kg.

Goryl nizinny ma szeroką, dobrze umięśnioną klatkę piersiową i grubą szyję. Również jego ręce i stopy są mocno zbudowane i bardzo umięśnione. Futro, które pokrywa całe ciało goryla nizinnego za wyjątkiem twarzy, wnętrza dłoni i podeszew stop, ma kolor od ciemnoszarego do ciemnobrązowego. Włosy na głowie mają często odcień rudobrązowy. Podobnie jak u innych gatunków goryli, futro dorosłego samca goryla nizinnego w dolnej części grzbietu ma kolor srebrzysty.

Głowa goryla nizinnego jest większa i grubsza niż u innych gatunków goryli. Charakterystyczne są jego wyraziste, mocno wystające "brwi".

Odległość między kciukiem i pozostałymi palcami stopy jest większa niż u innych gatunków goryli.

Goryl nizinny - Zoo de la Palmyre
Goryl nizinny - Zoo de la Palmyre

Dieta goryli nizinnych składa się głównie z owoców, termitów i mrówek. W poszukiwaniu owoców przemierzają dziennie średnio ok. 1 km, a obszar ich aktywności obejmuje powierzchnię od 7-14 km2.

Status ochronny [edytuj]

G. g. gorilla został wpisany do Czerwonej Księgi IUCN jako gatunek o dużym stopniu zagrożenia wyginięciem w najbliższej przyszłości. Objęty jest również Konwencją CITES.

Zobacz też [edytuj]

Brak komentarzy: